Haber

Esad rejimi İdlib’e saldırdı: 1 sivil öldü, 9 sivil yaralandı

Beşar Esad rejiminin Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib kent merkezine düzenlediği saldırılarda 1 sivil hayatını kaybetti, 9 sivil de yaralandı.

Suriye ordusu, karadan karaya silahlarla İdlib şehir merkezi ve Cebel Zaviye Dağı’ndaki köylere saldırılarını sürdürüyor.

Hastane kaynaklarından alınan bilgiye göre, İdlib’in merkezindeki mahallelere düzenlenen baskınlarda 1 sivil öldü, 9 sivil de yaralandı.

Yaralılar çevredeki hastanelere kaldırıldı.

Böylece Esad rejiminin İdlib şehir merkezinde sabah saatlerinden itibaren gerçekleştirdiği saldırılarda ölenlerin sayısı 4’e, yaralı sayısı ise 11’e çıktı.

İdlib’deki durum

Türkiye, Rusya ve İran, 2017’deki Astana toplantısında Suriye yönetiminin kontrolünde olmayan bölgede 4 “gerginliği azaltma bölgesi” oluşturulmasına karar vermişti.

Şam yönetimi, İran destekli teröristler ve Rusya saldırılarını sürdürerek 4 bölgeden 3’ünü ele geçirerek İdlib’e doğru ilerledi.

Türkiye, Eylül 2018’de Rusya ile ateşkesin güçlendirilmesine yönelik ek bir anlaşmaya varmasına rağmen Mayıs 2019’da saldırılar yeniden yoğunlaştı.

Türkiye ile Rusya’nın 5 Mart 2020’de vardığı yeni anlaşmanın ardından ateşkes büyük ölçüde korundu.

2017-2020 yıllarında saldırılardan kaçan yaklaşık 2 milyon sivil, Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu