Haber

Son Dakika: EYT düzenlemesi Meclis’te! Yönetmelik milletvekillerinin imzasına açıldı.

Yaklaşık 2 milyon 250 bin vatandaşı yakından ilgilendiren Emeklilik Yaşında Olanlar ( Eyt Yönetmelikle ilgili kritik bir gelişme yaşandı. Yönetmelik Meclis’e gelirken milletvekillerinin imzasına açıldı. İmzaların tamamlanmasının ardından yönetmelik Meclis Başkanlığı’na sunulacak.

MALİYETİ 150 MİLYAR LİRA

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, Kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, teklifin bu hafta Meclis’e gelebileceğini söyledi. Eyt bedelini tahmin ettiğini ifade etti. Bilgin, “Yani ortalıkta dolaşan rakamlar çoğunlukla 300 milyar, bazıları 200 milyar diyor. Eyt diyor. Nasıl hesaplıyorlar bilmiyorum. Rakamlar bizde, hesap bizde… 150 milyar diyorum ama olabilecek maksimumu kastediyorum. 120-150 milyar arasında değişebilmektedir. Çünkü kaç kişinin başvuracağını bilemiyorsunuz. Adama emekli olmamasını mı yoksa hemen emekli olmasını mı söyleyecek?”

“EYT’LİLER İLK MAAŞLARINI 1 MART’TA ALACAKLARINI DÜŞÜNÜYORUM”

Ayrıca Bakan Bilgin şunları söyledi: Eyt1 Mart’ta insanların ilk maaşlarını alabilecekleri bir düzenleme de TBMM’den çıkacak diye düşünüyorum” dedi. Eyt9 Eylül 1999 tarihini aslına döndürmek mümkün mü? Bu nedenle bu tarihte çalışan birileri olmalı ki yaşı ilerlesin.”

EYT YÖNETMELİĞİ KİMLERE DAHİL OLACAK?

8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlar sigortalı olacaktır. Çalışma yılını ve prim gün sayısını tamamlayanlar yararlanır. Kadınlar için 20, erkekler için 25 yaş şartı aranacak. 5 bin prim gün sayısı olması gerekecek. Yaş şartı olmayacak. Doğum ve askerlik borcu yapılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu