Yaşam

Köksal Engur kimdir?

1946 yılında Kars’ta dünyaya gelen Köksal Engür, meslek hayatına 10 yaşında TRT Ankara Radyosu’nun “Çocuk Saati” programında kısa radyo oyunlarıyla başladı.

1969 yılında Ankara Üniversitesi Dil Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nü bitiren sanatçı, TRT’nin yanı sıra dublaj çalışmalarına da başlamıştır.

Ankara Halkevi, Sahne 9, Ankara Yargı Sahnesi, Çağdaş Sahne, Hodri Meydan Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu ve Küçük Sahne ile Bakırköy Belediye Tiyatrosu ve Devlet Opera ve Balesi yapımlarında yer alan Köksal Engür, onlarca sinema ve çizgi filmde rol almıştır. Sesiyle karaktere hayat vermiş.

Engür’ün sesi Hollywood yıldızları Robert de Niro, Al Pacino, Dustin Hoffman ve Robin Williams’ın yanı sıra Susam Sokağı’nın “Büdü” ve “Red Kit” filmleriyle eş anlamlı hale geldi.

1999 Afife Tiyatro Ödülleri’nde “Yılın En İyi Erkek Oyuncusu” ve 2002 yılında “Yılın En Başarılı Müzikal veya Komedi Oyuncusu” seçilen sanatçı, 16. Ankara Sinema Festivali’nde “Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülünü aldı. 2005 yılında. (KÜLTÜR SANAT HİZMETİ)

haberadapazari.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu