Haber

FR: Depremzedeler için vize önündeki engeller kaldırılmalı

Türkiye’de meydana gelen depremlerin yarattığı büyük tahribat ve yapılan yardımlar Alman basınında yer almaya devam ediyor. Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser ve Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’un Salı günü deprem bölgelerine yaptığı ortak ziyaret Alman basınında da yer aldı.

Frankfurter RundschauGazetenin yorumunda, depremzedelerin Almanya’daki birinci ve ikinci derece yakınlarının yanına geçici olarak yerleşebilmeleri için üç aylık vize uygulaması ele alınıyor ve depremzedelere vize engelinin kaldırılması çağrısı yapılıyor:

“Türkiye’yi ve Suriye’yi sarsan deprem, Almanya’da yaşayan birçok insanın hayatını değiştirdi. Deprem bölgelerinde yakınlarını kaybettiler, kaybolanları bulmaya çalışıyorlar, sağ kalanları merak ediyorlar. Alman siyaseti, depremzedeler ve milyonlarca insan. Almanya’da yaşayan Türk ve Suriye kökenliler kaderleriyle baş başadır.Bu nedenle Baerbock ve Faeser’in deprem bölgelerine gidip dramatik durumu kendi gözleriyle görmeleri doğru bir adımdır.Jestlerin yeterli olmadığını onlar da bilirler.Deprem Hayatta kalanlar her şeylerini kaybettiler ve birçoğunun Almanya’da onları barındırmaya hazır akrabaları var, “Yeniden inşa sürecinden önce nefes alabilmeleri için buna ihtiyaçları var. Ancak Almanya’nın koyduğu engeller çok büyük. Depremzedenin pasaportu olsa bile evi enkaz altında kalıyor. Almanya, Ukraynalılar söz konusu olduğunda bürokrasi olmadan yardım yapılabileceğini göstermiştir.”

Cottbus şehrinde yayınlandı Lausitzer RundschauGazetenin yorumu şöyle:

İki Alman bakan Türkiye’de harap olmuş şehirleri ziyaret ederek depremzedelerle bir araya geldi. Baerbock ve Faeser’in ziyareti, hem Türkiye’ye hem de Almanya’daki Türk kökenlilere bir sempati mesajı iletmeyi amaçlıyordu. Bu bir jestten fazlası değil ama önemli bir jest.”

Süddeutsche Zeitung‘de yayınlanan ziyaretle ilgili izlenim yazısında.

“Berlin ziyareti çok erken olmadı. Diğer ülkeler daha hızlı heyet gönderdiler. Türkiye ile yaşanan tüm gerilimlere rağmen Yunanistan Dışişleri Bakanı bile Alman mevkidaşı Baerbock’tan çok daha önce Türkiye’deydi. Yunan kurtarma ekipleri, ülkelerine dönmeden önce İstanbul’daydı. Gittikleri Kapalıçarşı’da alkışlarla karşılandılar.Türkiye’nin büyük çıkarlarının olduğu Ermenistan bile yardıma geldi, Türkiye memnuniyetle kabul etti.Burada bir fırsat olabilir mi?Almanya ve Türkiye’nin tarihsel olarak yakın ilişkileri var. Son yıllarda yaşanan mülteci krizi ya da “Almanların hapsedilmesi” gibi sorunlar nedeniyle ilişkiler gölgelendi. Türk Dışişlerine çağrılmak, Ankara’daki Alman büyükelçilerinin en önemli görevlerinden biri haline geldi.”

Alman kamu yayın kuruluşu ZDF’de yayınlanan izlenim yazısında, Alman bakanların ziyaretinin daha sembolik olduğu belirtiliyor. İçişleri Bakanı Faeser’in Hessen eyaletinde yapılacak seçimlerde başbakan adaylığını açıkladığı hatırlatılan yazıda, eyalette çok sayıda Türk kökenlinin yaşadığına ve ziyaret zamanlamasının Faeser için uygun olduğuna da dikkat çekildi.

“Bakanların amacı dayanışma mesajı vermekti. Hem Türkiye’ye hem de tabii ki Almanya’da yaşayan, Türkiye ve Suriye’de akrabaları olanlara. Bakanlar yardımın nerede ve nasıl olduğunu daha iyi tahmin edebilecek durumda mı? Deprem bölgesinde geçirilen birkaç saat ve birkaç dakikalık görüşmeden sonra mı gidiyor? , bu şüpheli.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu