Ekonomi

Elektrikli araç satışlarında güçlü trend: Çin’de rekor kırıldı

Elektrikli araçlarda lider ülke olma yolunda ilerleyen Çin’deki satışlar, küresel pazara hakim olmaya devam ediyor.

Pazar araştırma firması Rho Motion’a göre, elektrikli araç satışları küresel olarak güçlenmeye devam ederken Çin, sübvansiyonların sona ermesine rağmen Ekim ayında rekor aylık satışlar elde etti.

Çin, 2022’de elektrikli araç alımlarına yönelik 11 yıllık sübvansiyon programını sonlandırdı. Ancak bazı yerel yetkililer, yatırım çekmek için tüketicilere sübvansiyonların yanı sıra yardım veya vergi indirimleri sunmaya devam etti.

Dünyanın en büyük otomobil pazarı olan Çin’de elektrikli araç satışları 2023 yılının ilk 9 ayında yıllık bazda yüzde 29 arttı. Küresel elektrikli araç pazarı ise aynı dönemde yüzde 34 büyüdü.

Rho Motion’a göre Çin, araç satışlarının mevsimsel olarak yüksek olduğu yılın son iki ayına giriyor.

Şirket, “Ekim rakamlarında dikkat çeken nokta, sübvansiyonların kesilmesine rağmen Çin’de elektrikli araç talebinin rekor seviyelere ulaşmaya devam etmesi. 2023, elektrikli araç satışları açısından Çin için yine parlak bir yıl olmaya hazırlanıyor.” dedi.

Avrupa’da yüzde 26 artış

Rho Motion’a göre Eylül ayında ticari sübvansiyonların kaldırıldığı Almanya’da olduğu gibi, sübvansiyonların kesilmesinin talebi azalttığı Avrupa pazarlarında elektrikli araç satışları yüzde 26 arttı.

Kuzey Amerika’daki elektrikli araç satışları bu yıl şu ana kadar yüzde 78 arttı.

Rho Motion, “Kuzey Amerika pazarı güçlü bir 2023 geçirmeye devam ediyor. Geleneksel otomobil üreticileri üretimi ölçeklendirme hedeflerini yumuşatırken Tesla hâlâ talepten aslan payını alıyor” dedi.

Bayi hizmetleri firması Cox Automotive’in Ekim ayı raporuna göre, fiyat indirimlerine rağmen Tesla’nın pazar payı üçüncü çeyrekte yaklaşık yüzde 50 ile tarihin en düşük seviyesine geriledi.

maden-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu