Haber

Efes Selçuk’tan deprem bölgesine ‘tohum’ desteği

İZMİR (İGFA) – İzmir’in Efes Tarlası Hayat Köyü’nde üretilen fidanlar, depremden en çok etkilenen bölgelerden biri olan küçük üreticilere gönderilecek.

Üretimi de etkileyen sarsıntı nedeniyle başlatılan çalışmalar kapsamında, ata tohumlarının fidanı için Efes Tarla Yaşam Köyü’ndeki üretici ve gönüllülerin desteğiyle çalışma başlatıldı.

Tarımı, küçük üreticileri desteklemek ve aile tarımını güçlendirmek amacıyla kurulan Efes Tarla Yaşam Köyü şimdi de afet bölgesini güçlendiriyor. Efes Tarlası Hayat Köyü’nde üretilecek fidanlar, tarıma destek amacıyla deprem bölgesine gönderilecek.

‘Tüm Türkiye Eksin Projesi’ ile ata tohumlarını yurdun dört bir yanındaki üreticilerle paylaşan ve kentteki üreticilere alım garantili fidan dağıtan Efes Tarlası Ömür Köyü, şok bölgesine üreticiye destek olma misyonunu taşıyor. .

Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Şengel, “Depremden mağdur olan üreticiye tohum ekerken destek olmayı hedefliyoruz. Afetten etkilenen insanların sağlıklı gıdaya erişimini kolaylaştırmak için bölgede temas kurulacak meslek odaları ve kuruluşlar aracılığıyla fidanları küçük üreticilere ulaştıracağız. Üretilen fidanlarla özellikle aile çiftçiliği yapan küçük üreticilere ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

İlk etapta 500 bin fidan hazırlanıyor

Efes Selçuk Belediyesi ilk etapta 500 bin fidan üretilip bölgeye teslim edildikten sonra dikim sürecine katkı sağlayacak. Gönderilecek fidanlar bölgenin iklim ve toprak yapısına uygun olarak seçilecektir.

haber-seyitgazi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu