Haber

Edirne’de Taşocakçılığı Faaliyeti İçin Verilen ‘ÇED Gerekli Değildir’ Kararına Dava Açıldı… Avukat Kaçar: “Karar Bilimsel Değil”

Edirne Keşan ilçesi Yeni Mahalle’deki Bel-Koop konutlarına 160 metre mesafede bulunan taş ocağının faaliyetleri nedeniyle “ÇED Gerekli Değildir” kararına karşı açılan davanın duruşması bugün görüldü. Avukat Bülent Kaçar, “Aceleyle hazırlanan, eksik ve yanlış bilgiler içeren proje tanıtım dosyasına dayanılarak bu projenin ÇED’den kaçırılması kararı, bilirkişi raporundan da anlaşılacağı gibi, bilim dışıdır” dedi.

Edirne Keşan’daki taş ocağı için ÇED Gerekli Değildir kararına karşı açılan davanın duruşması Edirne İdare Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Belediye Meclisi üyeleri ve mahalleli ile birlikte katılan avukat Bülent Kaçar, duruşmanın ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“KESAN HALKI DAVAYI SONUNA KADAR SAHİP”

“Bugün Keşan Bel-Koop evlerimiz Yenimahalle ocağı davamızın Edirne İdare Mahkemesi’ndeki duruşması görüldü. Edirne Valiliği alelacele bu hukuksuz projeyi hazırlayıp sunmuş ve 24 saat içinde bu yerleşimde ‘ÇED gerekli değildir’ kararı, halk sağlığı, öğrenci güvenliği, tarıma, ormanlara ve bölgeye zarar veren taş ocağı faaliyetleri için ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verdiği için bu davayı açtık.

Edirne İdare Mahkemesi bugün davamızın duruşmasını yaptı ve önümüzdeki günlerde tarafları dinleyerek iptal veya ret kararını açıklayacak. Ancak Edirne Valiliği’nin acilen hazırlanan eksik ve yanlış bilgiler içeren proje tanıtım belgesine dayanarak bu projeyi çevresel etki değerlendirmesi yapmadan kaçırma kararının bilime aykırı olduğunu bilirkişi raporuyla da kanıtladığı gibi görüyoruz. Biz hukuka inanıyoruz çünkü Keşan halkı o dönemde bu hukuksuz projenin önüne geçmek için büyük çaba sarf etti. BOTAŞ, Etraf ve Şehircilik’in avukatlarının da zamanla itiraf ettiği gibi Keşanlılar, ‘işimizi bitirdik, ayrıldık’ gibi muğlak savunmalarla bu davayı geçersiz kılmaya çalışsa da sonuna kadar davasının arkasında duruyor. bu alan, dava söz konusu değildir’.

“SAROS KÖRFEZİNDEKİ FSRU TESİSLERİ ORAYA TAŞ TAŞIYOR”

Keşan Yukarı Zaferiye Mahallesi Muhtarı Nedim İşlek, “Taşlarla oradan ilerlerken yerimiz okul bölgesi. Trafik oradan akıyor. 40 kilometre ötede Saroz Körfezi’ndeki FSRU tesislerine taş getirdiler. O sırada , çocuklarımız da mağdur oldu, Kent Konseyi’nde arkadaşlarla görüştük ve ‘Dava açtık. Bu son davamız olmalı, iptal edilmelidir. Bu bölgemizin Keşan’a geri kazandırılması gerekiyor. Çok pahalı bir bölge çünkü Keşan’ımız gerçekten o tarafa doğru genişliyor” dedi.

“ASTIM HASTALARININ BÜYÜK ŞİKAYESİ VAR”

Keşan Çevre Gönüllüleri Dayanışma Sözcüsü Saliha Kafalı, “Tam ocağın olduğu bölgedeyiz. Orada hepimiz yaşıyoruz. Burası yerleşim alanı olduğu için kapatılan bir bölge ama 20 kişi yaşasa keşke.” o zamanlar şu anki nüfusumuz 10-15 bin. Okul yolu, astım “Hastaların çok şikayeti vardı. Çocuklarımızın okula giderken büyük şikayetleri oldu. Söyledikleri hiçbir şey aslında doğru değil” dedi.

Kaynak: ANKA / Yerel

haberkaynarca.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu