Haber

Diyanet’teki kavga sonrası sigara çıktı: Fetva gerginliği

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar, Diyanet İşleri Yüksek Kurulu’nun (DIYK) 3 ay önce dünkü toplantısında yaşanan gerilimi aktardı. Tezlere göre Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, bir süredir gerilim altında olduğu Diyanet İşleri Yüksek Kurulu’na (DİYK) sosyal medya kısıtlaması getirilmesini ve kamuya açık paylaşımlar için Diyanet İşleri Başkanlığı’nın basın müşavirliğine bağlanması talimatını verdi. Bu talimattan kısa bir süre sonra üç ay önceki meclis toplantısına başkan yardımcıları ve genel müdürlerin de aralarında bulunduğu geniş bir ekiple katılarak ‘vücut gösterisi’ yaptı.

Gergin geçen toplantıda karşılıklı kararlar alınırken istişare yapılmadığı yönünde suçlamalar yöneltildi. dönemin Rehberlik ve Teftiş Kurulu Başkanı Fatih Mehmet Karaca“Cevap verirsem ağzım bozulur, küfür çıkabilir” dedi.

Sefa Uyar, DIYK ve Ali Erbaş arasında yaşanan gerilimin nasıl başladığına dair tartışmaları bugün duyurdu. Buna göre, 3 yıl önce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan sigaraya karşı açıklamalar yaptığında Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, DIYK’tan “Sigara haramdır” fetvası vermesini istedi. Ancak DİYK üyeleri, dini esasların belli olduğunu ve dine göre sigara içmenin haram olmadığını belirterek, “Kurul’u siyasi tartışmalardan uzak tutun” mesajı verdiler.

Bunun üzerine Erbaş, sigaranın haram olduğuna dair açıklama yaptı. Erbaş’ın Ekim 2019’daki açıklamasına değinen Erdoğan, “Diyanet İşleri Başkanımız da söyledi. Haramdır’ dedi” dedi.

Yönetim Kurulu ile Erbaş arasındaki ikinci çekişme, 15 Haziran 2020’de meclise yeni üye seçiminde yaşandı. Alınan bilgilere göre, 12 kişi için yapılan seçimde Erbaş ve grubu tarafından bir liste hazırlandı. görev süreleri sona erdi. Seçilmesi istenen isimlerin listesi iletilerek, “Cumhurbaşkanı bu ekiple çalışmak istiyor. Sizden yüksek düzeyde çaba bekleniyor. Bu konu çok önemli” dedi. Çok sayıda cumhurbaşkanlığı çalışanının “El yazınızdan teşhis edileceksiniz” ile tehdit edildiği belirtildi. (HABER MERKEZİ)

haberorta.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu